O projekcie

"JednoŚladami Andersa" to projekt podróżniczy, który polegał na przejechaniu w sztafecie rowerowej szlaku armii gen. Andersa, która formowała się na terenie obwodu orenburskiego w środkowym biegu Wołgi od 1941 roku.

Podróż na ma celu głębsze poznanie historii armii gen. Andersa i chcemy to zrobić w formie rowerowej sztafety.

Formuła

Trzonem projektu miało być przejechanie trasy przemarszu wojsk od Tatiszczewa w Rosji, gdzie formowało się polskie wojsko, aż do Edynburga w Wielkiej Brytanii, gdzie Korpus został rozformowany. Jednak sytuacja polityczna zmusiła nas do skorygowania miejsca startu sztafety. Naszą trasę rozpoczęliśmy ostatecznie 12 listopada 2022r. w kazachstańskiej Astanie. Następnie jechaliśmy przez kolejne kraje znaczone śladami Armii Andersa, czyli Uzbekistan, Iran, Irak, Jordanię i Izrael. Następnie sztafeta wróciła do Polski, by po chwili dotrzeć do Taranto w południowych Włoszech i przebyć trasę w kierunku północy. W połowie maja wzięliśmy udział w obchodach rocznicy Bitwy pod Monte Casino. Po uroczystościach rowerzyści dotarli do Mediolanu. W tym mieście nasza wyprawa rozdzieliła się na trasę wschodnią i zachodnią. Trasa zachodnia powiodła nas do Edynburga [Szkocja], gdzie dotarły wojska Andersa wraz z Niedźwiedziem Wojtkiem. Trasa wschodnia powiodła nas, przez Szwajcarię, Austrię, Czechy do Gdańska [Polska], gdzie w 2027 odbędzie się Światowe Jamboree. Sztafeta zakończyła się 8 lipca 2023 r., równolegle w dwóch miejscach na świecie.

Główna trasa liczyła ponad 15 tys. km i została podzielona na 14 etapów rowerowych, które były pokonywane zwykle w sześcioosobowych zespołach. Przez 9 miesięcy 76 osób uczestniczących w projekcie jako członkowie etapów odwiedzili 15 krajów i ponad 150 miejsc pamięci narodowej.

Sztafeta stanowiła kulminacyjny element większego projektu, gdyż już od 11 listopada 2021 realizowaliśmy programy pomocnicze w ramach, których zrealizowaliśmy:

about_the_project.until_now_we

  • Rowerową Sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju 2021 i 2022,
  • wyKręconą Lilijkę - czyli rowerowy Dzień Myśli Braterskiej 2022,
  • 130. Urodziny Andersa - przejazd rowerowy do “Andersówki”, który zainaugurował ogólnopolską akcję poszukiwania "130 śladów na 130 urodziny Andersa".

Wszystkie działania programowe były otwarte i zapraszaliśmy do nich zarówno harcerzy (od zucha po seniora), jak i wszystkich chętnych do wyzwań rowerowych.

Inicjatorzy

Inicjatorami i organizatorem wyprawy są uczestnicy rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree, przy wsparciu organizacyjnym Fundacji Światowe Jamboree iZwiązku Harcerstwa Polskiego.

Wartość projektu

Budżet to ponad 2 mln zł, na który składają się m.in. koszty podróży, sprzętu oraz działań programowych w kraju i za granicą. Finansowany jest ze środków własnych fundacji, uczestników sztafety, wsparcia sponsorskiego oraz pozyskanych dotacji.